Başbakan Yıldırım: Bırakın boş konuşmayı, sorumluluk alın

Çankaya Köşkü'nde büyükelçileri kabul eden Başbakan Binali Yıldırım, "Bırakın boş konuşmayı kardeşim, gelin el atın biraz yük alın. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den geçer" sözleriyle Avrupa'yı eleştirdi.

Başbakan Yıldırım: Bırakın boş konuşmayı, sorumluluk alın

Çankaya Köşkü'nde büyükelçileri kabul eden Başbakan Binali Yıldırım, "Bırakın boş konuşmayı kardeşim, gelin el atın biraz yük alın. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den geçer" sözleriyle Avrupa'yı eleştirdi.

Serhat RAMAY
Serhat RAMAY
10 Ocak 2017 Salı 20:02
Başbakan Yıldırım: Bırakın boş konuşmayı, sorumluluk alın

Çankaya Köşkü'ndeki konuşmasında Avrupa'nın ikiyüzlü politikalarını eleştiren Başbaka Binali Yıldırım, "Dostumuz, müttefiğimiz olan Avrupa terör örgütleri arasında ayrım yapıyorlar. Sırtımızı sıvazlamaktan başka hiçbir şey yaptıkları yok. Avrupa ülkeleri bol bol konuşuyor. Bırakın boş konuşmayı kardeşim, gelin el atın, biraz yük alın. Bu tehlike sadece bu yük Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlıyor. Türkiye güvenli olmazsa Avrupa hiç güvenli olmaz. Terörün olmadığı yer mi var? " ifadelerini kullandı.

PKK bayrakları Avrupa'da

Avrupa'dan yayılan ve Türkiye'yi hedefe koyan algı operasyonlarına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "Yine algı operasyonları Avrupa ağırlıklı olmak üzere devam ediyor. Bugün DEAŞ da, PKK da Avrupa'da terör örgütü olarak tanınıyor. Ama DEAŞ'ın terör propagandasına orada izin veriliyor mu? Katiyen verilmiyor! Ama PKK'nın bayrağını da reklamını da Avrupa'nın her yerinde görüyoruz. Dostumuz, müttefiğimiz olan Avrupa terör örgütleri arasında ayrım yapıyorlar." dedi.

DEAŞ'la mücadelenin ancak lafını yaparlar

Türkiye bugün tek boyutlu değil birçok boyuta sahip bir mücadeleyi tek başına sürdürmek mecburiyetindedir. Türkiye bir asimetrik saldırı altındadır. Türkiye bölgenin istikrarı için çok büyük mücadele veriyor. Bizim hedefimiz ve amacımız dış politikada dostlukları arttırmak, düşmanlıkları azaltmak. Bunu yaptığınız zaman hem bölgenin huzurunu, istikrarını, güvenliğini sağlayacağız aynı zamanda bölgesel barışa, küresel barışa anlamlı bir katkı vermiş olacağız. Bunun da ötesinde milyonlarca insanı, günahsız insanın geleceğini kurtarıyoruz. Birçok ülkede terörle özellikle DEAŞ'la mücadelenin lafını yapıyor. Fırat Kalkanı'yla Suriye'de ve Başika'da gerçek anlamda mücadeleyi Türkiye yapıyor.

Bırakın konuşmayı sorumluluk alın

Bugün Suriye'de nüfusun yarısından fazlası ülkeyi terketmiştir. 3 milyonunu biz ağırlıyoruz. Biz bağrımıza basıyoruz. 300 binden fazla öğrenciyi okullarımızda okutuyoruz. Bu ülke topraklarında 200 bine yakın bebek gözlerini dünyaya açtı. Avrupa ülkeleri bol bol konuşuyor. Bırakın boş konuşmayı kardeşim, gelin el atın, biraz yük alın. Bu tehlike sadece bu yük Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlıyor. Türkiye güvenli olmazsa Avrupa hiç güvenli olmaz.  Terörün olmadığı yer mi var? Bizde bir olay oluyor bir gün sonra Avrupa'da, Amerika'da oluyor. Terör karşısında güvenli ülke yok. Onun için bana değmeyen yılan bin yaşasın, anlayışı artık terk edilmek mecburiyetindedir. Bugün bizde, yarın sizde. El birliği yapacağız, birlikte olacağız.

Rusya'yla ilişkilerin bozulması tamamen ortadan kalktı

Türkiye'ye düşmanlık edenlerin hak ettikleri cezayı verecek güce, kuvvete bu ülke sahiptir. Irak'ta yakın zamanda bir ziyaretimiz oldu. Orada da aramızdaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmaya çalıştık, işleri tekrar bir noktaya getirdik. İsrail'le devam eden sıkıntılarımız vardı onu bir noktaya getirdik. Rusya'yla uçak kriziyle başlayan ilişkilerdeki bozulma tamamen ortadan kalktı.

Almanya'ya 3. havalimanı göndermesi

2009'dan beri dünyada yaprak kıpırdamıyor. Ekonomiler istendiği gibi büyümüyor. Büyüme var ama büyüme yeni istihdam oluşturacak oranda değil. Yüzde 1 - 2 büyüme ile istihdam olmaz, mevcutu koruyamazsınız bile. Onun için mutlaka ve mutlaka bölgesel işbirliklerini güçlendirmemiz lazım. Türkiye gittikçe enerji, ulaşım ve iletişimin merkezi haline geliyor. Onun için dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu bir hava olsun diye yapılan bir proje değil. Dünyadaki zenginliğin batıdan doğuya hareket etmesinin neticesidir. Artık Türkiye bir buluşma merkezi haline geliyor. Onun için 200 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Küresel krize rağmen yapıyoruz. 2018'in ilk yarısında birinci etabını, 90 milyon yolcu kapasiteli kısmının açılışını gerçekleştirmiş olacağız. İstanbul Havalimanı Berlin Havalimanı hikayesine benzemez.

Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık kalkıyor

Biliyorsunuz bir Anayasa değişikliği çalışmamız var. Görüşmeleri tamamladık, maddelere geçilmesine karar verdik. Bu çalışma daha önceki anayasa değişikliğinden biraz farklı. Burada biz hükümet sistemini değiştiriyoruz.Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık kalkıyor, Cumhurbaşkanı ve yardımcıları ve kendi kabinesi geliyor. Meclis'in içinden hükümet çıkma dönemi bu değişiklik gerçekleşince bitmiş oluyor. Bu Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana yapılan en köklü değişiklik. 2007'de Cumhurbaşkanı seçilemeyince bu mesele halka gitmek mecburiyetinde kaldı ve halk tarafından doğrudan Cumhurbaşkanı seçilmesine karar verildi. Sayın Cumhurbaşkanı halkın oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanıdır. Yürütmede erkin tek olması lazım. O yüzden de bu değişiklikle beraber yürütmeyle yasamayı aynı anda seçiyoruz. Yürütme millete aynı anda hesap veriyor, yasama da yürütmeyi denetliyor. Bunların ikisinin birbirini denetlediği bir sistem getiriyoruz.

Son Güncelleme: 10.01.2017 20:18
Anahtar Kelimeler:
Binali YıldırımPkkDeaş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.